LNB
Forum Dairy Spence
Zaloguj

Cow Signals – spojrzeć oczyma krowy

2014-03-30

Cow Signals to firma szkoleniowa wyspecjalizowana w szkoleniu ludzi związanych z hodowlą bydła. Koncepcja szkoleń jest bardzo prosta i można ją określić w 3 słowach: popatrz, pomyśl, działaj. W marcu do „absolwentów” Cow Signals dołączyli nasi specjaliści ds. żywienia bydła Elżbieta Franczak i Maciej Piękniewski.

Założycielem Cow Signals jest Joep Driessen, z zawodu lekarz weterynarii i trener Cow Signals. Doświadczenie i wiedzę zdobywał w na Uniwersytecie w Utrechcie, podróżując jednocześnie i praktykując w wielu krajach europejskich. Prowadził wiele interesujących projektów z dziedziny hodowli bydła mlecznego nie tylko w Europie, ale również w Azji i na Bliskim Wschodzie. Projekt Cow Signals rozpoczął się w 1999 roku, wtedy było to jednorazowe szkolenie połączone z warsztatami praktycznymi. Firma rozwinęła się na tyle, że dzisiaj Joep pracuje wyłącznie szkoląc hodowców. Jak sam podkreśla, praca ta nie należy do łatwych, ale z pewnością daje wiele satysfakcji:
          Szkolenie cow signals to szeroko pojęty dobrostan. Poprzez obserwację „mowy ciała” możemy dokładnie odczytywać przekaz zwierząt i przede wszystkim trafniej diagnozować i rozwiązywać problemy w stadzie. Podstawową ideą jest tzw. diament COW SIGNALS, mówiący, że krowa każdego dnia ma korzystać z 6 wolności pastwiska, czyli: wody, powietrza, przestrzeni, światła, pokarmu i odpoczynku. Spełniając te 6 najważniejszych warunków otrzymujemy zdrowe zwierzęta, czyli coś co jest dla nas czyli Hodowców i Specialistów ds. Żywienia Bydła najważniejsze. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją w stadzie, gdzie pod względem żywienia zostały już wprowadzone wszelkie możliwe zmiany, a mimo to nadal wyniki produkcyjne są znacznie niższe niż oczekiwane. Dzięki wnikliwej obserwacji zwierząt i ich otoczenia możemy z pewnością znaleźć wiele przyczyny wywołujących problemy w stadzie. Musimy spojrzeć na krowę jej oczyma, tutaj jest klucz, zrozumieć, dlaczego akurat stoi w tym miejscu, a nie w innym. Dlaczego właściwie stoi, a nie leży i odpoczywa? Im więcej pytań postawimy podczas obserwacji zwierząt, tym lepiej zdiagnozujemy problemy. Czasem zmiany na lepsze mogą nas nic nie kosztować: wyjęcie okien w dusznej, niskiej oborze, czy systematyczne czyszczenie poideł.Warsztaty dla hodowców odbywają się 2 stopniowo. Pierwsza część - teoretyczna, składa się z szczegółowego omówienia 6 kluczowych rzeczy. W drugiej części całą uwagę skupia się na obserwacji zwierząt i ich otoczenia, posługując się specjalnie przygotowanym do tego celu formularzem.
Każde spotkanie należy podsumować, wskazując mocne i nieco słabsze strony gospodarstwa. Dzięki temu, hodowca otrzymuje jasny obraz sytuacji stada z wskazaniem na miejsca wymagające wprowadzenia zmian.


WRAŻENIA ZE SZKOLENIA:
„Szkolenie Cow Signals” otworzyło mi oczy na wiele zagadnień, na które wcześniej nie zwracałem uwagi. Teraz patrząc na zwierzęta wiem i czuję o wiele więcej. Ważne, aby zrozumieć mowę ciała i zachowania zwierząt. Aby móc umieć go odczytać musimy starać się go zrozumieć i nauczyć.

Maciej Piękniewski
Specjalista ds. Żywienia Bydła

 


Udział w szkoleniu „Cow Signals” skupia uwagę na elementach traktowanych przez większość hodowców i specjalistów drugoplanowo. Tymczasem celne odczytywanie „mowy ciała” zwierząt zwiększa nasze szanse na sukces. Im więcej czasu poświęcimy na obserwację zwierząt, tym lepiej zrozumiemy ich potrzeby.

Ela Franczak
Specjalista ds. Żywienia Bydła

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie: adresu e-mail przez Cargill Poland Sp. z o.o., Oddział w Kiszkowie, ul. Rolna 2/4, 62-280 Kiszkowo o numerze identyfikacyjnym NIP: 525-23-93-332 w celu otrzymywania informacji marketingowych i reklamowych drogą elektroniczną, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Jestem świadomy, że mam możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na moją szczególną sytuację oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego.

[Zamknij]
Pomóż nam ulepszyć naszą stronę! Wystarczą 3 kliknięcia:
Czy w łatwy sposób udało Ci się znaleźć interesujące Cię informacje?
 
Czy informacje na naszej stronie są interesujące?
 
Twoja ogólna ocena naszej strony internetowej:
 
Twoje sugestie – co jeszcze możemy zrobić?