LNB
Forum Dairy Spence
Zaloguj

LNB Pig Forum

2014-08-11

Tegoroczna edycja Sympozjum dla Znaczących Producentów Trzody Chlewnej była wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze dlatego, że wreszcie konferencja ta doczekała się swojego logo i od tego roku przeprowadzana będzie pod nazwą LNB PIG FORUM. Kolejnym powodem jest dobór prelegentów – także po raz pierwszy poprosiliśmy o przygotowanie wystąpień naszych kluczowych klientów. Niels Poulsen i Ryszard Szopa przedstawili, jak w praktyce zwiększają corocznie wyniki produkcyjne i poprawiają dochodowość z produkcji trzody chlewnej na kierowanych przez nich obiektach oraz jak współpracują z Wytwórnią Premiksów LNB. Część wykładową zakończyła prezentacja dotycząca aktualnego problemu, tj. epidemiologii, diagnostyki i stanu prawnego w zakresie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń przeprowadzona przez prof. Iwonę Markowską-Daniel.

Na początku zaproszonych gości powitał prof. Daniel Korniewicz – w Wytwórni Premiksów LNB odpowiedzialny jest on za rozwój produktów dla trzody chlewnej. Jest on także inicjatorem, pomysłodawcą, a także osobą odpowiedzialną za program konferencji dla producentów świń odbywających się pod egidą Wytwórni Premiksów LNB. Po przywitaniu gości prof. Korniewicz poprowadził wykład nt. możliwości poprawy dochodowości z produkcji prosiąt. Profesor na wstępie zaznaczył, że w Polsce dominuje produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym i w związku z tym pierwszym czynnikiem decydującym o opłacalności takiej produkcji są koszty, jakie przypadają na każde odchowane prosię. Następnie prelegent przedstawił wyniki użytkowości rozpłodowej loch w Polsce odnosząc się do danych statystycznych opublikowanych przez GUS, „Polsus” oraz badań ankietowych przeprowadzonych na losowo wybranych fermach w Polsce. Wyniki nie napawały optymizmem i, jak podkreślił to profesor, jedynie w przypadku ferm dużych średnia liczba prosiąt odsadzonych od lochy w ciągu roku przekroczyła liczbę 18 sztuk pokrywających koszty produkcji, ale nie zapewniając opłacalnej produkcji. Kolejne zaprezentowane przez prelegenta dane statystyczne pochodziły z krajów europejskich o intensywnej produkcji trzody chlewnej, tj. z Danii, Niemiec i Holandii. Profesor ubolewał, że w przeciwieństwie do tych krajów w Polsce nie mamy publikowanych pełnych danych statystycznych dla wszystkich ferm i co gorsza nie mamy informacji o 25% najlepszych fermach. W rezultacie producenci świń w Polsce pozbawieni są wzorca, jakie wyniki uzyskiwane są przez najlepsze fermy i nie mają możliwości dążenia do uzyskania porównywalnej efektywności. Przedstawione dane były punktem wyjścia do zaprezentowania opłacalności produkcji trzody chlewnej, zarówno w gospodarstwie rodzinnym, jak i na specjalistycznych fermach.


LNB Pig Forum 2014

Zobacz więcej w magazynie FLASH »

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie: adresu e-mail przez Cargill Poland Sp. z o.o., Oddział w Kiszkowie, ul. Rolna 2/4, 62-280 Kiszkowo o numerze identyfikacyjnym NIP: 525-23-93-332 w celu otrzymywania informacji marketingowych i reklamowych drogą elektroniczną, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Jestem świadomy, że mam możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na moją szczególną sytuację oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego.

[Zamknij]
Pomóż nam ulepszyć naszą stronę! Wystarczą 3 kliknięcia:
Czy w łatwy sposób udało Ci się znaleźć interesujące Cię informacje?
 
Czy informacje na naszej stronie są interesujące?
 
Twoja ogólna ocena naszej strony internetowej:
 
Twoje sugestie – co jeszcze możemy zrobić?