LNB
Forum Dairy Spence
Zaloguj

Mleczna inwestycja

2016-08-10

Mogłoby się wydawać, że aktualna sytuacja rynkowa nie sprzyja hodowcom krów mlecznych. Tym bardziej pokrzepiający jest fakt, że są hodowcy, którzy zdecydowali się na inwestycje. Klienci naszego Dystrybutora Green Farm z Sierpca - Państwo Zdziebłowscy z Szewc oraz Państwo Wiśniewscy z Kręćkowa, zdecydowali się na rozwój swoich gospodarstw, nieco na przekór panującym nastrojom i obawom panującym w branży producentów mleka. Wraz z właścicielami Green Farm odwiedziliśmy ich aby zapytać, co jest miarą ich sukcesu i czym kierują się, podejmując tak odważne decyzje.

Jak wyglądały początki Państwa hodowli? Od ilu sztuk Państwo zaczynali?
JW.: Zaczęliśmy od zera. Jak się tu przeprowadziłem to miałem dwie krowy, żona dostała jedną sztukę, dwa cielaczki – no to 5. Tak się zaczęła nasza przygoda krowia. I tak już 23 lata.

To rodzinna działalność?
JW.: Prowadzimy gospodarstwo rodzinnie. Mamy dwóch synów i dwie córki. Pomaga również synowa, która jednak ostatnio została mamą i teraz poświęca się innym zajęciom. Wszyscy się angażują. Pracujemy razem. 

Co Pana skłoniło do tej inwestycji?

JW.: To była decyzja: likwidacja krów lub rozwijanie. Stara obora była już za ciasna, przestała spełniać wymagania. Mam następców – moich synów. Dla nich podjąłem tą decyzję, bo oni przejmą gospodarstwo.

Ile czasu zajęło wybudowanie nowej obory?
JW.: Pierwotnie miało to zająć 5 miesięcy, jednak ze względu na pewne komplikacje, ostatecznie budowa trwała praktycznie rok. Ale jakoś się udało. Są jeszcze pewne rzeczy do dokończenia, ale to są drobiazgi, niedługo się z tym uporamy.

Jak wyglądało przenoszenie stada do nowego otoczenia?
JW.: Ze starej obory mało sztuk przeszło, może 10. Nie wszystkie krowy się dostosowały do nowego funkcjonowania, nie dawały sobie rady. Kolejne sukcesywnie dowoziliśmy, dokupując kolejne partie. Obecnie mamy 160 krów: 130 w nowej oborze, 30 w starej. W lipcu chcemy dokupić jeszcze około 30 szt. Potencjał nowego obiektu jest na 200 szt. Oczywiście wciąż się organizujemy. Będziemy przenosić sztuki i tworzyć grupy, przenieść starsze sztuki na jedną stronę, zrobić miejsce na nowe.

Jakie marki Państwo stosują?
JW.: Zaopatrujemy się w Green Farm. Pasze gotowe kupujemy z Provimi, a premiksy z LNB.

Czyli generalnie Cargill?
AW.: Tak, dokładnie.

Czy przy takim inwentarzu jest czas na relaks, krótki urlop, weekendowy odpoczynek?
AW.: Nie, urlop nie wchodzi w grę, nie ma możliwości. Odpoczywamy w ciągu dnia, jak znajdzie się chwila na relaks.

Czego Państwu życzyć?
AW.: Wyższych cen mleka, inwestycja musi się zwrócić!

Więcej przeczytaj w Magazynie Flash

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie: adresu e-mail przez Cargill Poland Sp. z o.o., Oddział w Kiszkowie, ul. Rolna 2/4, 62-280 Kiszkowo o numerze identyfikacyjnym NIP: 525-23-93-332 w celu otrzymywania informacji marketingowych i reklamowych drogą elektroniczną, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Jestem świadomy, że mam możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na moją szczególną sytuację oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego.

[Zamknij]
Pomóż nam ulepszyć naszą stronę! Wystarczą 3 kliknięcia:
Czy w łatwy sposób udało Ci się znaleźć interesujące Cię informacje?
 
Czy informacje na naszej stronie są interesujące?
 
Twoja ogólna ocena naszej strony internetowej:
 
Twoje sugestie – co jeszcze możemy zrobić?