Zamknij X
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

LNB
Forum Dairy Spence
Zaloguj

RescueCare ratuje szwajcarskiego hodowcę

2016-08-22

Dla szwajcarskiego hodowcy René Schmidlina system NeoppiggTM RescueCare opracowany przez CAN (Cargill Animal Nutrition) okazał się idealnym rozwiązaniem dla dużych miotów, dającym wszystkim urodzonym prosiętom szansę na rozwój.

René Schmidlin i jego żona Gabriela z sukcesami prowadzą hodowlę tuczników w szwajcarskiej wiosce Flüeli-Ranft w kantonie Obwalden. Utrzymują oni stado liczące około 150 macior i hodują prosięta od urodzenia do osiągnięcia przez nie wagi około 27 kg, kiedy to są transportowane na fermę tuczników. Ich firma, założona przez ojca René ponad 30 lat temu, znajduje się u stóp góry Titlis —jednego z najwyższych szczytów Alp Szwajcarskich i popularnej atrakcji turystycznej.

Mimo sielankowej lokalizacji i sukcesów biznesowych rodzina Schmidlin boryka się z tymi samymi problemami co inni współcześni hodowcy trzody, m.in. skutecznym zarządzaniem coraz większymi miotami prosiąt i opieką nad nimi. „Kilka lat temu przeciętna liczba prosiąt w miocie zaczęła sięgać 14” — mówi René. „W każdym miocie zawsze było jedno lub dwa prosięta, które miały problem z uzyskaniem od maciory wystarczającej ilości mleka”. W momencie odstawienia te najmniejsze zwierzęta z miotu były znacznie słabsze od pozostałych i wymagały specjalnej opieki. Wiele z nich wciąż mało przybierało na wadze w porównaniu z innymi z tego samego miotu, dlatego Schmidlinowie próbowali stosować automatyczną „mamkę”, urządzenie do karmienia mniejszych prosiąt — niestety, z różnym skutkiem. Latem 2014 r. stwierdzili, że nie zapewnia ono oczekiwanych efektów. René usłyszał od swoich kontaktów w CFN Szwajcaria o opracowanym w CAN systemie Neopigg™ RescueCare — i postanowił go wypróbować.

Więcej przeczytacie w Magazynie FLASH

Pomóż nam ulepszyć naszą stronę! Wystarczą 3 kliknięcia:
Czy w łatwy sposób udało Ci się znaleźć interesujące Cię informacje?
 
Czy informacje na naszej stronie są interesujące?
 
Twoja ogólna ocena naszej strony internetowej:
 
Twoje sugestie – co jeszcze możemy zrobić?