Zamknij X
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

LNB
Forum Dairy Spence
Zaloguj

Zwierzęta i bezpieczeństwo - Konie

2017-10-13

Konie towarzyszą nam od wieków. Niektórym są obojętne, inni widzą w nich piękno. Są i tacy, dla których to pasja i nie potrafią wyobrazić sobie życia bez tych zwierząt. Konie z natury to zwierzęta łagodne, ale należy pamiętać, że potrafią się bronić gdy poczują zagrożenie.

Koń jest zwierzęciem bardzo wrażliwym. Potrafi zaufać, być bardzo oddanym przyjacielem, ale może też w każdej chwili zachować się nieprzewidywalnie i zrobić nam krzywdę. Dlatego warto poznać ich naturę zanim zaczniemy przygodę z tymi zwierzętami. Jako zwierzęta stadne reagują na emocje i zachowanie pozostałych zwierząt w pobliżu. Jeśli któreś czegoś się przestraszy, to tylko oznacza, że warto oddalić się z tego miejsca.

Pierwsza rzecz to obserwacja, w jakim stanie emocjonalnym jest koń. Jeżeli stoi rozluźniony, nie wykazuje zaniepokojenia, poprzez położone uszy, napięte mięśnie, czy widoczne białka oczu, a nawet chęć ugryzienia, możemy spokojnie podejść. Podchodzimy zawsze jednak od przodu i staramy się znaleźć jak najbliżej łopatki konia. Tam jesteśmy najbezpieczniejsi. Koń nie może nas kopnąć, a i my mamy możliwość szybkiej reakcji.

Również nasze emocje bardzo wpływają na zachowanie koni. Potrafią wyczuć strach człowieka. Osobie, która się boi, nie zaufają.  Bardzo utrudnia to współpracę. Dlatego ważne jest dopasowanie konia do umiejętności i pewności osoby, która się nim zajmuje, czy też ujeżdża. Złe sparowanie zespołu koń jeździec może być bolesne w skutkach.

Jak przygotować się do jazdy
Powiedzmy, że znamy dobrze konia, na którym chcemy jeździć. Spokojny, zrównoważony i jesteśmy przekonani, że nam ufa. Nie możemy być jednak pewni jego zachowania w każdej sytuacji, która może nas spotkać na spacerze. Choćby wylatujący bażant z zarośli. Dlatego poza umiejętnościami należy pamiętać o odpowiednim stroju, który ma nas chronić w razie wypadku. Podstawa to kask. Zawsze! Nie ważne jak bardzo ufamy swoim umiejętnościom i koniowi. Musimy pamiętać, że głowa jest wrażliwym elementem naszego ciała i najmniejsze uderzenie może być groźne w skutkach.

Więcej o tym temacie w Magazynie Flash

Pomóż nam ulepszyć naszą stronę! Wystarczą 3 kliknięcia:
Czy w łatwy sposób udało Ci się znaleźć interesujące Cię informacje?
 
Czy informacje na naszej stronie są interesujące?
 
Twoja ogólna ocena naszej strony internetowej:
 
Twoje sugestie – co jeszcze możemy zrobić?