LNB
Forum Dairy Spence
Zaloguj

Zwierzęta i bezpieczeństwo - Psy

2017-06-02

Co roku w Polsce notuje się od kilku do kilkunastu tysięcy pogryzień przez psy. Kilka z nich to przypadki ekstremalne, o których informują nas media. Nie trzeba jednak analizować statystyk, by wiedzieć, że ataki psów zdarzają się powszechnie. Każdy z nas, albo kiedyś został ugryziony, albo zna kogoś takiego. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy, że w naszym kraju jest około 7 mln psów.

Większość z nas obcuje z psami na co dzień. Ale czy wiemy, jak się bezpiecznie zachować w ich towarzystwie i jak postępować, by uniknąć ugryzienia?  Jednym z aspektów bezpiecznego obchodzenia się z psami jest przede wszystkim przewidywanie możliwości ataku. Psy, z którymi przebywamy, to nasze własne zwierzęta i z reguły dobrze je znamy. Nie znaczy to jednak, że potrafimy jednoznacznie określić ich intencje. Warto przyjrzeć się kilku zachowaniom, które należy mieć na uwadze, gdyż mogą prowadzić do ataku.

Większość psów nie jest z natury agresywna i niechętnie wchodzi w otwarte konflikty. Stąd częste jest „uprzedzenie” o ataku. Daje to zarówno zwierzęciu, jak i człowiekowi szansę na uniknięcie konfrontacji. Najczęstszą przyczyną pogryzień jest wzajemne niezrozumienie.

Jednym z najbardziej widocznych objawów agresji u psów jest obnażenie zębów. Zachowanie to może być jednocześnie ostrzeżeniem oraz objawem chwilowego niezdecydowania na atak. Pokazywanie zębów z reguły jest objawem tzw. agresji zaczepnej, w której zwierzę przyjmuje wyprostowaną i napiętą pozycję, często jeży sierść na grzbiecie. Obnażeniu zębów często towarzyszy ostrzegawcze warczenie. Innym zespołem zachowań agresywnych jest agresja ze strachu, która odznacza się charakterystyczną pozycją ciała, z mocno podkulonym ogonem. W tym przypadku pies nie musi pokazywać zębów. Pozycja ta jest jednak równie niebezpieczna i może prowadzić do ataku, szczególnie, gdy nasze ruchy lub głos odbierane są jako napastliwe.

Pies, który będzie próbował pohamować nasze „nieodpowiednie” zachowanie może też wykazywać szereg innych postaw, które nie są agresywne same w sobie, ale ich zignorowanie może prowadzić do ugryzienia. Celem tych nietypowych sygnałów, które nazywamy uspokajającymi, jest głównie zażegnanie niebezpieczeństwa, jakie stanowimy dla psa. Jest to język, jakim posługują się zwierzęta między sobą, aby bezkonfliktowo rozwiązywać wzajemne problemy.

Więcej w Magazynie Flash

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie: adresu e-mail przez Cargill Poland Sp. z o.o., Oddział w Kiszkowie, ul. Rolna 2/4, 62-280 Kiszkowo o numerze identyfikacyjnym NIP: 525-23-93-332 w celu otrzymywania informacji marketingowych i reklamowych drogą elektroniczną, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Dane będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Jestem świadomy, że mam możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na moją szczególną sytuację oraz wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przy czym, cofnięcie uprzednio wyrażonej zgody nie wpłynie na legalność przetwarzania przed jej wycofaniem, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego.

[Zamknij]
Pomóż nam ulepszyć naszą stronę! Wystarczą 3 kliknięcia:
Czy w łatwy sposób udało Ci się znaleźć interesujące Cię informacje?
 
Czy informacje na naszej stronie są interesujące?
 
Twoja ogólna ocena naszej strony internetowej:
 
Twoje sugestie – co jeszcze możemy zrobić?